miska z bidetem

Zalety i wady kabin prysznicowych walk in

Kabiny prysznicowe coraz częściej zastępują wanny w polskich łazienkach. Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w małych łazienkach, jak i przestronnych wnętrzach. Jedną z nowoczesnych propozycji są kabiny prysznicowe w stylu walk in. Podbijają one serca klientów i projektantów wnętrz. Wszystko za sprawą ich minimalistycznego stylu i wygody jaką oferują.

Czym jest prysznic walk in?

Ten rodzaj kabin spotykamy coraz częściej. Kabinę walk in tworzy zazwyczaj jedna lub kilka tafli szkła, które wydzielają w łazience strefę natrysku. Wszystkie elementy są nieruchome, nie znajdziemy tutaj także drzwi prysznicowych. Kabinę tworzą tak naprawdę ścianki oraz elementy montażowe, które łączą ją ze ścianą. W większości aranżacji spotkamy proste ścianki, które pasują do większości aranżacji pomieszczenia. To klasyczne rozwiązanie docenia coraz więcej klientów oraz projektanci wnętrz. Ścianki prysznicowe w kabinach walk in montuje się w taki sposób, aby uniknąć rozchlapywania wody.

Gdzie sprawdzi się prysznic walk in?

Minimalistyczna kabina prysznicowa sprawdzi się w wielu rodzajach łazienek. Docenią ją szczególnie osoby mające problem z poruszaniem się lub rodziny z małymi dziećmi. Do dużej kabiny można wjechać nawet wózkiem inwalidzkim lub zamontować w środku specjalne siedzisko ułatwiające kąpiel. Zmieści się tam też wanienka dla niemowlaka czy miska do prania delikatnych dziecięcych ubranek. Zalety dostrzegą także rodziny z dziećmi w wieku przedszkolnym. Otwarta kabina daje więcej możliwości dotyczących pomocy w kąpieli czy mycia włosów. Otwartą kabinę walk in docenią także osoby, które nie lubią ciężkiego i wilgotnego powietrza podczas tradycyjnego prysznica. W przypadku tych kabin mamy do czynienia ze sporą cyrkulacją powietrza w całej łazience. Po wyjściu z prysznica unikniemy także nieprzyjemnego uczucia chłodu.

Montaż kabin walk in

Prysznic tego typu można umieścić w dowolnym miejscu łazienki. Dobrym rozwiązaniem jest więc kabina walk in zamontowana na środku pomieszczenia lub pomiędzy dwoma ścianami. Dość często wykorzystuje się dwie ściany łazienki i montuje tylko jedną ściankę ze szkła. Ten rodzaj kabin jest najczęściej montowany bezpośrednio w posadzce. Wymagane jest zatem odpowiednie przygotowanie izolacji pod warstwą płytek oraz prawidłowe wyprofilowanie spadku. Jest on odpowiedzialny za szybkie odprowadzanie wody. Montaż samej kabiny jest natomiast dość prosty. Wymaga bowiem tylko przytwierdzenia szklanych tafli do ścian łazienki i do podłogi. W tym celu wykorzystuje się specjalne profile.

Zaawansowane prace związane z przygotowaniem podłogi do tego rodzaju kabiny należy wykonać w trakcie remontu. Kabina typu walk in musi mieć bowiem dobrze wypoziomowaną posadzkę. Spadek jest niezbędny do tego, aby woda spływała i nie zalegała w strefie kabiny. Producenci armatury łazienkowej szczególnie polecają odpływy liniowe. Decydując się na to rozwiązanie, nie należy oszczędzać na materiałach i robociźnie. Odpływ liniowy musi być wysokiej jakości. Ekipa remontująca powinna natomiast dobrze znać się na tego rodzaju pracach. Niezwykle istotne jest dobre zaprojektowanie spadku. Popełnienie nawet dość małego błędu może w przyszłości skutkować sporymi problemami z użytkowaniem kabiny walk in.

Zalety prysznica w stylu walk in

Za wyborem kabiny tego rodzaju przemawia wiele zalet. Zaliczymy do nich przede wszystkim:

  1. Łatwe czyszczenie: prosta konstrukcja kabiny znacznie ułatwia sprzątanie łazienki. To także brak zakamarków, w których może gromadzić się kurz i inne zanieczyszczenia.
  2. Wygoda: osoby korzystające z tego rozwiązania niezwykle doceniają tę zaletę. Brak brodzika oznacza komfortowe wchodzenie pod prysznic. Unikniemy także potknięcia, a osoby starsze poradzą sobie z kąpielą samodzielnie.
  3. Wytrzymałość: mała ilość elementów oznacza trwałość rozwiązania na długie lata. W kabinach prysznicowych najczęściej psują się zawiasy od drzwiczek, których w tym przypadku nie ma.
  4. Klasyczny styl: minimalistyczny wygląd pasuje tak naprawdę do każdej aranżacji w łazience.
  5. Optyczne powiększenie przestrzeni: duże i masywne brodziki mogą nieco przytłaczać wnętrze. Kabina wykonana z samego szkła jest lekka wizualnie i nada wnętrzu niesamowity charakter.

Wady prysznica typu walk in

Ten rodzaj kabiny ma również kilka wad, które należy wziąć pod uwagę. Pierwszą kwestią jest konieczność odpowiedniego przygotowania posadzki, czyli zaprojektowanie odpływu i spadku. Kabin walk in czasem nie da się zamontować w łazience bez gruntownego remontu. Do wad zaliczymy także wolne nagrzewanie kabiny podczas kąpieli. Może to być przeszkodą dla osób, które kochają gorące prysznice. Warto zwrócić uwagę także na potencjalne problemy z wentylacją. W łazience będzie więcej pary wodnej, ponieważ prysznic jest otwarty na pomieszczenie.

Aranżacje łazienki z kabiną otwartą

Zastanawiasz się w jakich stylizacjach sprawdzi się kabina w stylu walk in? Użytkownicy oraz projektanci wnętrz twierdzą, że praktycznie we wszystkich! Na uwagę zasługuje prosty styl tego rodzaju kabin oraz ich minimalistyczna forma. Gładkie i eleganckie tafle szkła pasują do każdej łazienki i optycznie powiększą pomieszczenie. Aby nadać aranżacji niepowtarzalny styl, postaw np. na czarny profil. Taki element pasuje do łazienek w stylu nowoczesnym, klasycznym lub loftowym. Możesz także wybrać kabinę walk in wykonaną tylko z przezroczystych materiałów. Do stylu loftowego idealnie pasują ścianki ozdobione szprosami. Nadadzą one wnętrzu lekko surowy i pofabryczny charakter.

Do jakich łazienek pasują kabiny walk in?

Wydaje Ci się, że takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się tylko w dużych łazienkach! Nic bardziej mylnego. Prysznic walk in to dobre rozwiązanie także do małych łazienek. Przezroczyste ścianki i brak brodzika optycznie powiększą pomieszczenie i nadadzą mu wizualnej lekkości. W małych łazienkach zwróć szczególną uwagę na dobre zabezpieczenie spadku. Bardzo ważna jest także odpowiednio długa ścianka prysznica, która zapobiega rozchlapywaniu wody.