W dzisiejszych czasach coraz więcej uwagi poświęca się tematyce dostępności i zapewnienia równych szans wszystkim osobom. Tyczy się to głównie osób z niepełnosprawnościami. W dużych miastach stawia się na pokonywanie barier i stosuje rozwiązania w postaci niskopodłogowych autobusów i tramwajów, a także wind dla osób niepełnosprawnych. Kluczowym obszarem, który nadal wymaga pracy jest kwestia aranżacji łazienek. Pomieszczenia te powinny być w odpowiedni sposób przystosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Warto wspomnieć, że szczególnie istotne jest dopasowanie łazienek w miejscach użyteczności publicznej. Funkcjonalnie urządzona łazienka to nie tylko kwestia zgodności z przepisami, ale także przejaw szacunku oraz zrozumienia dla osób mających problem z poruszaniem się. W naszym wpisie poruszymy najważniejsze aspekty projektowania i urządzania łazienki dla osób z niepełnosprawnością. Dzięki naszym radom pomieszczenie będzie praktyczne, a osoby niepełnosprawne poczują się komfortowo. Poniżej znajdziesz szereg rad, które warto wykorzystać podczas urządzania łazienki dla osób niepełnosprawnych.
Wybierz odpowiednią przestrzeń i zaplanuj układ łazienki
Niezwykle ważnym aspektem jest wybór pomieszczenia, które ma odpowiednią powierzchnię. Łazienka dostosowana do osób z niepełnosprawnością powinna być bowiem na tyle duża, aby osoba na wózku inwalidzkim mogła swobodnie z niej korzystać. Dość istotne są także ewentualne modyfikacje, które mogą okazać się w przyszłości konieczne. Wybierz zatem pomieszczenie, które jest łatwo dostępne z głównej przestrzeni mieszkania lub lokalu usługowego. Postaraj się unikać pomieszczeń, które wymagają pokonania wąskich korytarzy lub wąskich drzwi. W trakcie planowania układu łazienki upewnij się, że są w niej wystarczająco szerokie przejścia. Chodzi bowiem o to, aby umożliwić łatwy dostęp dla osób na wózkach inwalidzkich. Drzwi powinny być wystarczająco szerokie (zaleca się szerokość minimum 90 cm), aby osoba na wózku mogła swobodnie przez nie przejechać. Upewnij się również, że nie ma żadnych zbędnych przeszkód, które mogłyby utrudniać dostępność tego pomieszczenia oraz ograniczać korzystanie z niego w sposób komfortowy.
Równa podłoga bez barier
Dość istotną kwestią podczas planowania łazienki dla osób niepełnosprawnych jest także równa podłoga. Wybierz pomieszczenie, które nie ma progów. Stanowią one bowiem dość sporą przeszkodę dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wybrane przez Ciebie pomieszczenie ma próg? W takiej sytuacji możesz dostosować wyrównać poziom podłogi wykonując wylewkę lub stosując specjalne materiały dostępne w sklepach online. Pamiętaj, że jednolita podłoga jest niezwykle ważna i będzie sporym ułatwieniem podczas korzystania z łazienki.
WC dostosowane do osób z niepełnosprawnością
Bardzo ważne jest również dostosowanie elementów armatury łazienkowej dla osób na wózkach inwalidzkich. Dobrym rozwiązaniem jest podwyższona toaleta, która będzie bardzo propozycją w tym przypadku. Postaw na WC o odpowiedniej wysokości lub zainstaluj specjalny podnośnik. Jego zadaniem jest ułatwienie transferu między wózkiem inwalidzkim a sedesem. Pamiętaj także o zamontowaniu poręczy przy toalecie.
Zwróć szczególną uwagę na wybór wanny lub prysznica
Obecnie w sklepach z armaturą łazienkową znajdziesz ogromną różnorodność modeli dopasowanych do użytku przez osoby niepełnosprawne. Wybór dobrze dopasowanego modelu to spore ułatwienie dla osób mających problemy z poruszaniem się. Praktycznym rozwiązaniem będzie wanna wyposażona w specjalne drzwiczki. Bardzo wygodne są także siedziska ułatwiające wchodzenie i wychodzenie z wanny. Pod prysznicem można natomiast zamontować krzesełko prysznicowe. Produkt ten zapewni nie tylko komfort, ale także zadba o bezpieczeństwo.
Uchwyty oraz poręcze
Tego rodzaju rozwiązania są bardzo dużym ułatwieniem dla osób z niepełnosprawnością. Ich montaż w odpowiednich miejscach jest zatem kluczowy. Najważniejsze, aby zamontować je przy toalecie, wannie i prysznicu. Materiał wykonania powinien być bardzo wytrzymały, aby nie uginał się pod ciężarem osoby niepełnosprawnej. Niezwykle ważna jest także stabilność wspomnianych wyżej poręczy oraz uchwytów.
Dostosowana umywalka
Umywalka łazienkowa powinna być zamontowana na odpowiedniej wysokości. Chodzi o to, aby umożliwić osobie na wózku inwalidzkim swobodne podjechanie pod umywalkę. Postaw zatem na model z odpowiednio dużą przestrzenią na kolana, a takie rozwiązanie ułatwi korzystanie z łazienki. Problematyczne mogą okazać się umywalki łazienkowe nablatowe lub modele z szafką.
Dobrze zaplanuj oświetlenie
W łazienkach powinieneś unikać światła, które może oślepiać osoby korzystające z tej przestrzeni. Takie rozwiązanie może być problematyczne nie tylko dla osób mających wady wzroku, ale także dla innych osób. Projektanci wnętrz podkreślają, że bardzo dobrym pomysłem jest montaż oświetlenia punktowego, np. w okolicy umywalki i lustra.
Antypoślizgowa podłoga
Osoby niepełnosprawne mogą łatwiej poślizgnąć się na podłodze. Postaw zatem na materiał, który ma wysokie właściwości antypoślizgowe i jest dodatkowo łatwy w utrzymaniu czystości.
Jak wybrać dobrą armaturę do łazienki dla osób niepełnosprawnych?
Warto wspomnieć, że osoby niepełnosprawne mają szczególne potrzeby, o które należy się zatroszczyć. Podczas aranżacji łazienki powinniśmy postawić na wysokiej jakości materiały, które wytrzymają intensywne użytkowanie. Kup armaturę łazienkową od sprawdzonego producenta, który jest na rynku od wielu lat. Pamiętaj, że remont łazienki to spore przedsięwzięcie i dlatego warto kupić produkty, które wytrzymają długie lata. Zdajemy sobie sprawę, że na pewno zależy Ci na stylowym urządzeniu przestrzeni, ale w tym przypadku najważniejsza jest wygoda oraz bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych. Podczas wyboru armatury kieruj się więc przede wszystkim jakością produktów. Unikaj umywalek nablatowych, które będą dość problematyczne podczas użytkowania. Zainwestuj także w poręcze oraz uchwyty koło umywalki i WC.