Opinie o Nas

Ogrzewanie podłogowe

Komfort cieplny to niezwykle istotna kwestiach w naszych domach lub mieszkaniach. Coraz częściej wykorzystuje się tzw. podłogówkę, czyli ogrzewanie umieszczone pod podłogą. Ten rodzaj sprawdzi się szczególnie jako ogrzewanie podłogowe w bloku.

Podłogówka: kabel grzewczy czy mata grzewcza?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe spotykamy coraz częściej. Rozwiązanie jest doceniane za wiele zalet oraz dość niskie koszty eksploatacji. Warto wspomnieć, że mamy do wyboru dwie opcje: kable grzewcze oraz specjalne maty. W nowych budynkach wykorzystuje się zazwyczaj pętle z kabli grzewczych. W pomieszczeniach remontowanych dobrym rozwiązaniem są maty grzewcze lub nieco cieńsze przewody. Na szczególną uwagę zasługują maty, ponieważ są dość cienkie i można je zamontować bezpośrednio pod panelami. W przypadku mat grzewczych nie dochodzi do utraty wysokości pomieszczenia. Kable wymagają bowiem wylewki betonowej lub umieszczenia ich w grubszej płycie z wycięciami.

Ogrzewanie podłogowe: elementy

Podłogówka to rodzaj ogrzewania, który jest ukryty pod podłogą. Do elementów zaliczymy przede wszystkim kable grzewcze lub maty grzewcze. To właśnie te elementy nagrzewają się i zapewniają komfort cieplny w pomieszczeniu. Najczęściej kable umieszcza się w specjalnej płycie lub w betonowej wylewce. Bardzo ważnym elementem są także różnego rodzaju kable, które rozprowadzają energię. Przy ogrzewaniu podłogowym konieczne jest także zainstalowanie regulatora temperatury w dwóch miejscach. Pierwszy umieszczamy w posadzce, a drugi tzw. powietrzny w obudowie regulatora.

Zalety ogrzewania podłogowego elektrycznego

Przyjemne ciepło pod stopami to nie jedyna zaleta tego rozwiązania. Warto wspomnieć, że coraz częściej używa się tego rodzaju ogrzewania w wielu lokalach usługowych, w gabinetach lekarzy czy w prywatnych domach i mieszkaniach. Do zalet podłogówki zaliczymy:

Korzystny rozkład temperatury: ogrzewanie podłogowe najbardziej nagrzewa powietrze znajdujące się niżej w pomieszczeniu. To bardzo komfortowe dla człowieka, ponieważ najczęściej jest nam zimno właśnie w stopy. Ten rodzaj ogrzewania zapewni nam bardzo dobry komfort cieplny. W przypadku tradycyjnych grzejników większość ciepła wędruje do góry pomieszczenia. Oznacza to spore straty energii oraz kumulację ciepła w okolicy głowy człowieka. Na uwagę zasługuje także równomierne rozchodzenie ciepła po całym pomieszczeniu. Tradycyjny grzejnik nagrzewa najbardziej powietrze, które znajduje się w jego pobliżu.

Oszczędność energii: wspomnieliśmy już, że przypadku podłogówki ciepło rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu. Dzięki temu znacznie łatwiej osiągniemy komfort termiczny. Temperatura ogrzewania nie musi być zatem tak wysoka jak w tradycyjnym ogrzewaniu. Można dzięki temu zauważyć spore oszczędności na rachunkach za energię.

Walory estetyczne: każdy z nas marzy o pięknych wnętrzach, które przyciągną uwagę domowników i gości. Tradycyjne grzejniki zazwyczaj nie są pożądanym elementem reprezentacyjnych wnętrz. Grzejnik podłogowy sprzyja zachowaniu wysokiej estetyki w pomieszczeniu. Instalacja grzewcza jest ukryta pod podłogą, a brak widocznych elementów sprzyja dowolnej aranżacji wnętrz. Nie musisz więc ograniczać się ze stylizacją czy omijać grzejnik umieszczony pod oknem. Wnętrza bez grzejnika prezentują się bardziej nowocześnie i elegancko.

Dobra wilgotność powietrza: wielu z nas narzeka na okres grzewczy ze względu na suche powietrze. Przesuszone powietrze może sprzyjać większej ilości infekcji, a także wywołuje suchość skóry, włosów oraz układu oddechowego. Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie podgrzewa powietrza aż tak mocno, dzięki czemu zachowuje ono komfortową wilgotność. Ma to bardzo korzystny wpływ na osoby przebywające w tych wnętrzach.

Komfort dla alergików: tradycyjne grzejniki wywołują dużą cyrkulację powietrza, co powoduje podnoszenie się kurzu, pyłków i roztoczy. W przypadku ogrzewania podłogowego sytuacja wygląda znacznie korzystniej. Powietrze w okolicy głowy człowieka nie jest tak mocno podgrzewane, a odpowiednia wilgotność ogranicza podnoszenie kurzu.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne: instalacja

W przypadku podłogówki najczęściej wykorzystuje się tzw. technologię mokrą. Jest to montaż elementów grzejnych w wylewce. Znacznie rzadziej wykorzystuje się technologię suchą, czyli płyty z wycięciami. Montaż grzejnika podłogowego jest dość prosty i rozpoczyna się od wyznaczenia miejsca montażu przewodów oraz ich odległości od siebie. Jeśli planujesz postawić w łazience spore meble, to ten obszar możesz pominąć. Elektryczne ogrzewanie podłogowe może zatem nie być zamontowane na całej powierzchni podłogi. Montaż kabli grzewczych pod meblami lub np. kabiną prysznicową doprowadzi do strat ciepła. Przewody należy układać w temperaturze nie niższej niż -5°C, ponieważ może ona doprowadzić do ich usztywnienia. Po ułożeniu przewodów należy zainstalować przewód zasilający i odprowadzić go do specjalnej puszki. Działania związane z elektryką powinien wykonać elektryk posiadający stosowne uprawnienia.

Co można położyć na ogrzewanie podłogowe?

Grzejnik podłogowy to bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwoli ogrzać pomieszczenie w komfortowy sposób. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku trzeba szczególnie uważać na rodzaj podłogi. Powinna być ona wykonana z materiału bardzo dobrze przewodzącego ciepło. W innym przypadku podłoga może stworzyć izolację, a nam nie uda się nagrzać pomieszczenia do odpowiedniej temperatury. Wybrany rodzaj posadzki powinien być zatem odporny na działanie wysokiej temperatury. Nagłe zmiany temperatury nie powinny wpływać na ten materiał. Podczas wyboru konkretnego rozwiązania zwróć uwagę na opór cieplny (R). Im wyższy współczynnik, tym efektywność ogrzewania podłogowego wzrasta. Najczęstszym wyborem są płytki ceramiczne lub kamienne. Materiały te mają bardzo dobry współczynnik oporu cieplnego więc bardzo dobrze przewodzą ciepło. Płytki sprawdzą się przede wszystkim w łazience, kuchni oraz przedpokoju. Powinieneś wiedzieć, że płytki to nie jedyne słuszne rozwiązanie w przypadku podłogówki. Odpowiednie okażą się także parkiety, wykładziny elastyczne oraz drewno. Dzięki temu ogrzewanie podłogowe elektryczne można wykorzystać do ogrzewania całego domu lub mieszkania.

Czemu warto kupić elementy grzejnika podłogowego w Polysan?

W ofercie sklepu Polysan znajdziesz wszystkie elementy niezbędne do stworzenia domowej instalacji ogrzewania podłogowego. Istniejemy na rynku od wielu lat i mamy szerokie grono zadowolonych klientów. Nasze produkty wyróżnia:

Wysoka jakość użytych materiałów i zróżnicowane parametry. Dzięki temu dopasujesz elementy do każdej podłogówki.

Każdy produkt ma załączoną specyfikację producenta.

W ofercie sklepu znajdziesz tylko najlepsze produkty od sprawdzonych firm. Współpracujemy z nimi od lat, dzięki czemu jesteśmy pewni wysokiej jakości wykonania.

Profesjonalne doradztwo w wyborze odpowiednich elementów ogrzewania podłogowego.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-12 z 18

Strona
na stronę
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-12 z 18

Strona
na stronę
Ustaw kierunek malejący
Sklep polysan.com.pl