Jak wybrać ogrzewanie podłogowe do łazienki?

Łazienka to wyjątkowo wymagająca przestrzeń w każdym domu. Dobrze dopasowana temperatura ma wpływ na codzienną wygodę korzystania z tego pomieszczenia. W łazience najczęściej spotkamy grzejniki drabinkowe, które służą dodatkowo jako miejsce do suszenia ręczników. Dość często spotykanym rozwiązaniem jest także ogrzewanie podłogowe, które daje przyjemne ciepło. Po łazience możesz chodzić na boso, a podłoga nie będzie już nieprzyjemnie zimna.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

To wyjątkowo praktyczny sposób na ogrzanie łazienki. Metoda jest niezwykle uniwersalna, ponieważ pozwala zainstalować ogrzewanie w mieszkaniach w stanie deweloperskim czy podczas remontu łazienki. Bazę ogrzewania stanowią kable grzewcze, maty lub specjalne folie, w których płynie prąd. Ich zadaniem jest równomierne ogrzanie zimnej posadzki łazienki i przekazanie ciepła do pomieszczenia. Systemy te instaluje się pod powierzchnią podłogi, dlatego dostarczają one ciepło wyjątkowo szybko. Za pomocą specjalnych termoregulatorów możliwe będzie ustawienie pożądanej temperatury.

O czym należy pamiętać podczas montażu?

Wspomniane kable oraz folie można układać pod powierzchnią podłogi. Podłożem dla nich może być drewno, beton, dedykowane płyty wiórowe lub wcześniej wykorzystywana posadzka. Ogrzewanie podłogowe nie może przebiegać pod elementami armatury łazienkowej, czyli pod prysznicem, wanną, miską WC czy bidetem. Powinniśmy unikać także ogrzewania podłogowego pod pralką. Pętle kabli należy zamontować w taki sposób, aby nie doszło do kolizji z innymi instalacjami w łazience. Odległość między kablami grzewczymi nie powinna być mniejsza niż 5 cm. Takie rozmieszczenie kabli pozwoli szybko i komfortowo ogrzewać podłogę.

Przewody czy maty grzewcze?

Rodzaj ogrzewania podłogowego powinieneś przemyśleć sporo wcześniej. Okazuje się bowiem, że przewody grzewcze należy ułożyć przed wylewką betonową. Maty grzewcze można natomiast ułożyć na prawie gotowej podłodze w odległości minimum 20 cm od armatury łazienkowej i ścian. Warto wspomnieć, że maty są dość płaskie, dzięki czemu nie mają wpływu na wysokość pomieszczenia.

Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego

Potencjalne problemy z tym rodzajem ogrzewania zdarzają się naprawdę rzadko. Niezwykle istotne jest postawienie na system wysokiej jakości od sprawdzonego sprzedawcy.

Do zalet rozwiązania zaliczymy:
1. skuteczne minimalizowanie wilgoci w łazience, uniknięcie grzybów i nieprzyjemnego zapachu,
2. niskie koszty inwestycji i eksploatacji,
3. praktyczne i ekspresowe regulowanie temperatury,
4. oszczędność przestrzeni, którą docenisz zwłaszcza w małych łazienkach,
5. zachowanie estetyki w pomieszczeniu, ponieważ system znajduje się pod posadzką,
6. możliwość montażu na istniejącej posadzce, np. podczas remontu łazienki.